16 اشتباه رایج در هنگام شستشوی صورت !!

beautico_admin
18 تیر 1400
16 اشتباه رایج در هنگام شستشوی صورت !!!
4.5/5 - (11 امتیاز)

16 اشتباه رایج در هنگام شستشوی صورت !!

پوست صورت به دلیل آنکه بیشتر از هر بخش دیگری از بدن در معرض گرما، سرما و نور خورشید قرار دارد و همچنین به دلیل نقش مهمی که در ظاهر و زیبایی ما دارد نیازمند توجه و رسیدگی بیشتری میباشد. این رسیدگی باید از جهات مختلفی صورت بگیرد، از سبک زندگی و رژیم غذایی گرفته تا حفظ بهداشت آن. در این میان، نحوه صحیح شستشوی صورت نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت پوست دارد. شاید فکر کنید که نکته خاصی در شستشوی صورت وجود ندارد، اما جالب است بدانید که بسیاری از ما در همین کار به ظاهر ساده مرتکب اشتباهاتی می شویم که سلامت و زیبایی پوستمان را به خطر می اندازند.

در این مقاله به بررسی موضوعاتی در رابطه با شستشوی مناسب صورت و حفظ سلامتی پوست صورت میپردازیم.

۱- دمای آب نامناسب هنگام شستشوی صورت

در هنگام شستشوی صورت اگر آب بیش از حد داغ باشد، پوست خشک خواهد شد و اگر سرد باشد، منافذ پوست باز و در نتیجه، تمیز نخواهند شد. بهترین دما برای این کار آب ولرم است که نه خیلی داغ و نه خیلی سرد باشد.

دمای بالا، مانند حمام بخار یا آب بسیار گرم موجب گشادی رگ‌های خونی و صدمه دیدن بافت‌های ظریف می‌شود. به‌علاوه آب داغ به‌طور طبیعی چربی‌هایی را که برای حفظ یکپارچگی پوست ضروری هستند، از بین می‌برد. یعنی پوست شما سریعتر خشک می‌شود و به‌مرور دچار خارش یا پوسته‌ ریزی خواهد شد. بنابراین، همیشه برای شستن صورت، به‌‌جای آب داغ از آب ولرم استفاده کنید.

۲- شتشوی بیش از حد صورت

کسانی که پوست خشکی دارند فقط یک بار در روز باید صورت خود را بشویند و کسانی که پوست چربی دارند باید حداکثر دو بار در روز باید این کار را انجام دهند. هر حالتی بیشتر از این، می تواند پوست تان را خشک کند که در نتیجه آن پوست برای جبران این خشکی، چربی بیشتری تولید خواهد کرد.

۳- لایه برداری بیش از حد پوست

محصولات و ابزارهای لایه بردار می توانند سلول های مرده پوست را از بین ببرند و پوست را درخشان کنند. اما لایه برداری روزانه می تواند باعث خشکی و پوسته شدن پوست شود. لایه برداری به جهت پاکسازی پوست انجام می شود، ولی به حساس شدن پوست می انجامد. کار لایه برداری را به حداکثر دو بار در هفته محدود کنید.

۴- استفاده از لیف در هنگام شستن صورت

شاید تصور کنید که استفاده از لیف هنگام اسکراب صورت می تواند به پاک شدن آلودگی ها کمک کند، اما شما با این کار به تعادل آسیب پذیر باکتریایی روی پوست تان صدمه می زنید. تحقیقات علمی نشان داده است ما برای آنکه بتوانیم سلامت پوست مان را حفظ کنیم، باید از باکتری های مفیدی که روی آن زندگی می کنند و جمعیت میکروبی پوست را تشکیل می دهند، محافظت کنیم. این باکتری های مفید می توانند جلوی عفونت را بگیرند، التهاب را کنترل کنند، به بهبود زخم کمک کنند و در نتیجه پوست را جوان تر نگه دارند. بنابراین نیازی به پاکسازی قوی با لیف نیست و به جای آن می توانید با استفاده از دست هایتان، حداکثر دو بار در هفته پوست تان را اسکراب و لایه برداری کنید.

۵- از پدهای پاک کننده ی صورت استفاده می کنید

استفاده از این پدها شاید بهتر از این باشد که اصلاً صورت خود را نشویید، اما نباید برای کار شستشوی روزانه صورت فقط به آن ها تکیه کنید. این پدها پوست را تمیز نمی کنند و خود دارای مواد شیمیایی هستند. ایرادی ندارد موقتاً از آن ها استفاده کنید، اما باید در اولین فرصت صورت خود را با یک شوینده مناسب به طور کامل بشویید تا آلودگی ها از منافذ پوستتان پاک شود.

۶- از محصولات مناسب با ساختار پوستتان استفاده نمی کنید

شوینده های فومی برای پوست چرب مناسب هستند و در مقابل، شوینده های که مرطوب کنندگی بیشتری دارند مناسب پوست های خشک میباشند. کسانی که پوست چربی دارند می توانند از محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید یا سالیسیک اسید استفاده کنند، اما این مواد برای کسانی که پوست شان چرب نیست می تواند بیش از حد قوی محسوب می شود. اگر پوست نازکی دارید، نباید از محصولاتی استفاده کنید که پوست شما را تحریک می کنند. اگر مستعد جوش هستید، شوینده های ملایم تنها درصورتی برای شما مؤثر هستند که بعد از آن، از یک تونر مناسب استفاده کنید تا منافذ پوست تان را منقبض کند.

در هنگام انتخاب شوینده مناسب پوستتان باید مواردی مانند نوع پوست (چرب، خشک، معمولی یا مختلط)، حساسیت پوستی، استعداد بروز آکنه یا بیماری های پوستی (روزاسه، اگزما) را در نظر داشته باشید. اگر در انتخاب شویندهٔ مناسب دچار مشکل شدید، می‌توانید از متخصص پوست کمک بگیرید.

هرگز از محصولات صابونی استفاده نکنید. محصولات صابونی، چربی طبیعی پوست را از بین می برند و پوست را تحریک و خشک می کنند و احتمال ملتهب شدن آن را بیشتر می کنند. اما شوینده های غیر صابونی، پوست را مرطوب می کنند و بازسازی می کنند.

7- پوستتان را اشتباه می شویید

برای اینکه کار شستشو بیشترین تأثیر را داشته باشد، شوینده را با حرکات مدور روی پوست تان بمالید. با این کار، گردش خون زیر پوست بیشتر می شود و غدد لنفاوی ترغیب می شوند که مواد زائد را از بافت های بدن بیرون بکشند. با افزایش گردش خون، پوست پف می کند و به جای شل شدن و افتادن، سفت و رو به بالا قرار می گیرد.

برای خلاص شدن از آلودگی های پوست نیازی نیست صورت تان را محکم مالش دهید. یک فشار ملایم هم تأثیرگذار خواهد بود و نیازی به بد رفتاری با پوست تان نیست. این تصور که باید پوست را محکم مالش داد اشتباه اشت. با وجود یک شوینده ی مناسب، احتیاجی به فشار آوردن به پوست نیست.

8- خشک کردن صورت با حوله

کشیدن حوله به صورت باعث از بین رفتن لیپیدها، پروتئین ها و اسیدهای چربی می شود که از تحریک شدن پوست جلوگیری می کنند. به همین دلیل بهتر است صبر کنید تا صورت تان خودش خشک شود تا محافظ پوست تان سالم باقی بماند.

9- استفاده به موقع از مرطوب کننده و آبرسان

بهترین زمان برای استفاده از کرم های مرطوب کننده و سرم ها، بلافاصله بعد از تمام شدن کار شستشوی صورت است، بنابراین برای زدن آن ها به پوست تان خیلی صبر نکنید. چون در آن زمان، پوست صورت در تمیزترین حالت ممکن خود قرار دارد و شما می توانید با استفاده از مرطوب کننده، جلوی از دست رفتن رطوبت پوست را بگیرید.

10- نشستن صورت قبل از خوابیدن

شستن صورت قبل از خواب، قانونی غیرقابل‌ تغییر است که اجرای آن برای مراقبت از پوست ضروری است. حتی اگر آرایش نمی‌کنید، باز هم باید قبل از خواب صورت خود را بشویید. درطول روز، چربی‌های طبیعی و عرق روی پوست جمع می‌شوند و کثیفی و آلودگی روی لایهٔ بیرونی پوست ما جمع می‌شود. پاک نکردن تمام این آلودگی‌ها در پایان روز، می‌تواند موجب سوزش، التهاب و ایجاد جوش صورت شود.

11- نشستن صورت در هنگام صبح

شاید فکر کنید که برای نظافت پوست صورت، شست‌وشو قبل از خواب کافی است. ولی شستن صورت در صبح نیز ضروری است. وقتی درهنگام خواب می‌غلتید، باکتری‌های موجود در آب دهان و همچنین چربی موی سر به‌راحتی به صورت و چشم‌های شما انتقال پیدا می‌کنند. بنابراین حتی اگر روبالشی خود را مرتبا عوض میکنید، باز هم بهتر است که پس از بیدار شدن، صورت خود را بشویید. البته اگر پوست بسیار حساسی دارید، نباید دو بار در روز از مواد شوینده استفاده کنید و بهتر است که برای شستن صورت در صبح (شب) تنها از آب استفاده کنید.

در حالت ایده‌آل، شما باید صورتتان را دو بار در روز بشویید، یک بار صبح و یک بار قبل از خواب. البته استثنائاتی نیز وجود دارد، مثل زمانی که به‌شدت ورزش یا عرق کرده‌اید. شستن صورت بیش از دو بار در روز هیچ ضرورتی ندارد، مگر اینکه مستعد ابتلا به انواع عفونت پوستی باشید. شستن بیش‌ازحد صورت، علاوه‌ بر خشک و تحریک کردن پوست، موجب تولید چربی اضافه می‌شود. بنابراین اگر آرایش یا ورزش نکرده‌ اید و یا از کرم های سنگین و ضد آفتاب استفاده نکرده اید، به دو بار شست‌وشو در روز اکتفا کنید.

12- پاک کردن صورت با حوله حمام

حتی اگر بدن‌تان را به‌خوبی شسته باشید، باز هم دلتان نمی‌خواهد که باکتری‌های بدن را به صورت‌تان انتقال دهید؛ چون ریزجانداران متفاوتی در بخش‌های مختلف بدن زندگی می‌کنند که با استفاده از حوله‌ای مشترک به صورت منتقل می‌شوند. بنابراین باید برای صورت از حوله‌ای مجزا استفاده کنید.

13- شستن صورت پس از استفاده از ماسک

پس از استفاده از ماسک صورت، پوست خود را با مواد شوینده نشویید.

در دستورالعمل بیشتر ماسک‌ها نوشته شده است که صورت‌تان را قبل از استفاده بشویید. به این دلیل که وقتی پوست شما کاملا پاک و تمیز است، مواد موجود در ماسک‌ها می‌توانند کاملا در پوست نفوذ کنند. پس از اینکه ماسک را از صورت خود پاک کردید، نباید دوباره صورتتان را بشویید؛ این موضوع درمورد ماسک‌ های ورقه‌ای نیز صدق میکند. ماسک‌ها در رساندن مواد اصلی به پوست، ۳۰۰٪ قوی‌ تر از سرم‌ها عمل می‌کنند؛ بنابراین بهتر است که پوست‌ صورت مدتی پس از پاک کردن ماسک، از خواص آب‌رسانی و ترمیمی آن بهره‌مند شود. به زبان ساده‌تر، اجازه دهید تا مواد تشکیل‌ دهنده ماسک صورت روی پوست بمانند و کارشان را انجام دهند. اگر لازم است که ماسک را بشویید، فقط با مقداری آب آن را به‌آرامی از روی پوست خود پاک کنید.

14- استفاده نادرست از تونر یا شیر‌ پاک‌کن

از تونر یا شیر پاک کن مناسب برای پوست خود استفاده کنید.

به‌دلایلی، بسیاری از ما هنوز درمورد نقش تونر یا شیرپاک‌کن در تمیز کردن صورت خود اطلاعات کافی نداریم. در گذشته از تونرها برای پاک کردن پوست از چربی‌ های اضافه استفاده میشد و بیشتر تونرها بر پایهٔ الکل بودند. ولی امروزه تونرها در انواع گوناگونی وجود دارند؛ بعضی از تونرها پوست را کاملا خشک می‌کنند، بعضی آرایش صورت را پاک می‌کنند و بعضی دیگر نیز مانند پرایمرها لایهٔ نازکی از رطوبت روی پوست ایجاد می‌کنند. سعی کنید تونر مناسبی را که با ساختار پوستتان سازگار است انتخاب کنید. ابتدا فقط یک بار در روز از تونر استفاده کنید تا مطمئن شوید که موجب ایجاد جوش یا خشکی پوست نمی‌شود؛ پس از اطمینان از این مسئله می‌توانید استفاده از آن را به دو بار در روز افزایش دهید.

15- شستشو دهنده شما دارای ph  مناسب با پوستتان نمیباشد

سد محافظ پوست به این دلیل دارای خاصیت اسیدی میباشد که بتواند رطوبت را حفظ کند و جلوی ورود باکتری‌ها را بگیرد. اگر تعادل PH پوست شما بهم بخورد و بیش‌ازحد قلیایی شود، خشک، پوسته‌ پوسته و قرمز به‌ نظر خواهد رسید و اگر بیش ازحد اسیدی شود، احتمال دچار شدن شما به بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما و آکنه افزایش خواهد یافت.

با انتخاب شوینده مناسب با ماهیت پوستتان باید میزان اسیدی بودن صورت خود را در حالت متعادل نگه دارید تا باکتری های خوب باقی بمانند و میکروب ها از بین بروند . اگر شستشو دهنده صورت شما ph متعادلی نداشته باشد، پوست تان دارای خشکی و کشیدگی و یا مستعد آکنه می شود و باکتری های بد در آن جا خوش می کنند .

16- نشستن صورت پس از ورزش

شاید پس از ورزش کردن بتوانید با مقداری شامپوی خشک طراوت را به موهای‌تان برگردانید، اما صورت‌تان قطعا به شست‌وشو نیاز دارد. دکتر زایشنر می‌گوید: «وقتی ورزش می‌کنید، عرق و آلودگی روی پوست جمع می‌شود. اگر فراموش کنید که پس از ورزش صورت خود را تمیز کنید، احتمال بروز آکنه افزایش می‌یابد.» بنابراین دفعهٔ بعد که ساک ورزشی‌تان را آماده می‌کنید، شویندهٔ صورت‌تان را فراموش نکنید!

دیدگاهتان را بنویسید

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • Attributes
 • Custom fields
مقایسه
preloader